Rodzina wspierająca jest forma pomocy rodzinom, przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych.

Pomoc rodziny wspierającej może dotyczyć różnych aspektów życia takich jak organizowanie czasu wolnego dzieciom, wypracowanie nawyku wspólnego spędzania czasu przez członków rodziny, pomoc w nauce, wskazówki dotyczące wychowania dzieci ale również takich wydawałoby się oczywistych dla rodzin spraw jak nauka gotowania, sprzątania, utrzymania higieny osobistej czy racjonalnego prowadzenia budżetu domowego. Rodzina wspierająca może także pomóc rodzinie
w wypełnianiu jej obowiązków wobec dzieci, np. wizytach lekarskich, konsultacjach ze specjalistami.

Zakres wsparcia jest ustalany z rodziną wspieraną i asystentem rodziny lub pracownikiem socjalnym ośrodka pomocy społecznej.

Aby zostać rodziną wspierającą:

1.    Znajdź w sobie gotowość do takiej formy pomocy, oceń czy masz czas i możliwości poświęcenia się, aby pomóc innej rodzinie, przynajmniej raz w tygodniu.
2.    Zgłoś swoją gotowość w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi, Szyce 65, codziennie w godz. 8-16. Porozmawiaj z kierownikiem, pracownikiem socjalnym lub asystentem rodziny na temat obowiązków i praw rodziny wspierającej.
3.    Umów się z pracownikiem socjalnym na wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania. Podczas wywiadu pracownik oceni, czy nie zachodzą przesłanki wykluczające pełnienie funkcji rodziny wspierającej, a są nimi:
    Uzależnienie (od alkoholu, narkotyków, hazardu, itp.)
    Brak stałego źródła utrzymania
    Problemy wychowawcze z własnymi dziećmi
    Bycie w przeszłości lub obecnie pozbawionym władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona
    Nie wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego
    Skazanie któregoś z członków rodziny za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego
    Zaburzenia lub choroba psychiczna u któregoś z członków rodziny.
4.    Poczekaj na pozytywną opinię Kierownika Ośrodka.
5.    Spotkaj się z rodziną w obecności asystenta rodziny lub pracownika socjalnego, ustalcie wspólnie zakres i częstotliwość wsparcia.
6.    Podpisz umowę, na podstawie której rodziny wspierające uprawnione są do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.
7.    Pomagaj i czerp z tego satysfakcję!

Jeśli masz pytania możesz zadzwonić: 12 419 11 01, 12 419 04 40, 792 214 001 lub napisać: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..