W dniu 17 maja br. trzyosobowa delegacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi oraz troje przedstawicieli mieszkańców naszej Gminy, wzięła udział w debacie pn. „Ważne sprawy polskich rodzin”, zorganizowanej przy współpracy Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnikami debaty byli przedstawiciele lokalnych społeczności, dobrani tak, aby reprezentować wszystkie grupy wiekowe i społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem osób wychowujących małe dzieci. Najważniejszym gościem, a zarazem uczestnikiem debaty, która odbyła się w Nowym Sączu, był Prezydent RP – Bronisław Komorowski.


Była to druga z cyklu debat pn. Prezydenckie Spotkania Obywatelskie „Ważne sprawy polskich rodzin”, a pierwsza w województwie małopolskim. Głównym celem takich debat jest włączenie głosu społeczności lokalnych w proces opracowywania strategii polityki rodzinnej, tak by jak najszersza grupa obywateli, pochodzących z różnych środowisk wspólnie ustaliła listę najważniejszych zadań i wyzwań dla polityki społecznej.
Debata składała się z trzech kolejno następujących po sobie części. Uroczystej inauguracji dokonał sam prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, którzy na wstępie podpisali deklarację w sprawie Małopolskiej Karty Rodziny. Deklaracja zawiera m.in. zapisy o zagwarantowaniu rodzinom wielodzietnym oraz rodzinom zastępczym dostępu do atrakcyjnej oferty w obszarze edukacji, transportu i komunikacji, kultury, sportu i turystyki, świadczonej przez instytucje publiczne i prywatne, ponadto ma się także przyczynić do poprawy wizerunku dużych rodzin i ich prestiżu w społeczeństwie.
Następnie, uczestnicy spotkania zostali podzieleni na kilka grup. Zadaniem każdej z nich była analiza trudności, z jakimi na co dzień spotykają się Małopolanie oraz próba zaproponowania rozwiązań na poziomie lokalnym. Wypracowane w grupach zagadnienia posłużyły następnie jako punkt wyjścia do trzeciej i ostatniej części spotkania - dyskusji, z udziałem prezydenta, ekspertów i przedstawicieli ministerstwa. Wśród istotnych problemów w toku debaty poruszano m.in. kwestie wydłużenie średniej długości życia, stan służby zdrowia, dzietność rodzin czy integrację osób niepełnosprawnych. Dyskusja ta była istotnym elementem diagnozy problemów, które napotykają rodziny.
Niewątpliwie, dzięki tego rodzaju spotkaniom na szczeblu lokalnym – z lokalną społecznością i władzą samorządową, polityka społeczna może bardzo wiele zyskać, a wspólnie wypracowane przez mieszkańców i władze samorządowe rozwiązania, mogą w decydujący sposób przyczynić się do pozytywnych zmian w lokalnej polityce rodzinnej.

Galeria zdjęć >>