herbGminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi informuje, że rozpoczęła się realizacja  Programu  „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022. Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Jest także odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie ochrony przed zakażeniem COVID-19, w związku z utrzymującym się stanem epidemia obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. Celem programu jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania seniorów. 

Od czerwca w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 seniorzy z terenu Gminy Wielka Wieś po przeprowadzonym szkolenia otrzymali opaski bezpieczeństwa, których użytkowanie jest całkowicie bezpłatne. Seniorzy z tego tytułu nie ponoszą żadnych kosztów.

wsDzięki teleopiece Gmina mogła objąć starszych, chorych oraz niesamodzielnych mieszkańców kompleksową opieką zdrowotną, w tym opiekuńczą z wykorzystaniem tele-narzędzi do przywoływania pomocy. Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy – senior nosząc niewielkiej wielkości teleopaskę może w każdej chwili wcisnąć przycisk SOS i skorzystać z całodobowego Centrum Ratownictwa Medycznego, w którym zespół ratowników i konsultantów nieustannie czuwa nad ich zdrowiem i życiem. Po odebraniu zgłoszenia, dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji dyspozytor może zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej lub wezwać służby ratunkowe.

Tele- narzędzie może również pełnić funkcje takie jak :

- pomiar pulsu i ciśnienia,

-wiadomości głosowe które automatycznie są przesyłane do Centrum Teleopieki,

- krokomierz który pozwala na monitorowanie ilości wykonanych kroków przez seniora w trakcie jego dziennej aktywności.

Usługi teleopiekuńcze to zarówno szansa na odciążenie aktywnych zawodowo bliskich seniora  w opiece i kontroli samopoczucia, jak i rozwiązanie dające bezpieczeństwo i poprawiające jakość życia osób samotnych.

Nabór nadal trwa więc zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu z GOPS, Szyce, Plac Wspólnoty 2, Tel. 12 419 11 01; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.