Policjanci Posterunku Policji w Białym Kościele, w trosce o bezpieczeństwo starszych mieszkańców gminy, podjęli współpracę z GOPS w Wielkiej Wsi. W tym celu kierownik posterunku przekazał ulotki ostrzegające przed oszustami, które trafią do niemal każdego seniora zamieszkałego na terenie gminy.

Policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą szerokie działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP” itp., uświadamiając głównie osoby starsze o metodach działania tego typu oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności.

Tym razem, policjanci z Posterunku Policji w Białym Kościele, w trosce o bezpieczeństwo osób starszych, zamieszkałych na terenie gminy Wielka Wieś, podjęli współpracę z GOPS w Wielkiej Wsi. Wspólne działania mają na celu dotarcie do jak największej liczby seniorów i uświadomienie ich o zagrożeniach na jakie najczęściej mogą być narażeni. W tym celu, 23 listopada br., Kierownik Posterunku Policji w Białym Kościele mł. asp. Dawid Sarota na ręce Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi Małgorzaty Żurek przekazał ulotki ostrzegające osoby starsze o przestępcach działających metodami na tzw. „wnuczka”, „na policjanta”, i „na wypadek”.  Wszystkie typy tych oszustw zawierają ten sam charakter działania, a różnią się jedynie detalami.  Dlatego każdą z tych metod policjanci opisali w ulotce, w taki sposób, aby uświadomić seniorów o tych różnicach. Ulotka zawiera również informacje w jaki sposób chronić się przed tego typu przestępcami i nie paść ich ofiarą.

Teraz pracownicy GOPS przekażą ulotki do Przedstawicieli Rady Seniorów a za ich pośrednictwem do miejscowych Klubów Seniora, które z kolei postarają się o to aby trafiły do rąk każdej osoby starszej zamieszkałej na terenie gminy Wielka Wieś. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej inicjatywie seniorzy będą bardziej świadomi, a co za tym idzie bezpieczni.

Wcześniej policjanci przekazywali do GOPS-u komunikaty ostrzegające przed różnego rodzaju przestępstwami, na które narażone są głównie osoby starsze. Wszystkie te informacje zostały przez pracowników GOPS wykorzystane i umieszczone w „Pigułce (po)MOCY Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi 2023”, która również trafi do rąk mieszkańców gminy. 

 Przypominamy, że jakiś czas temu dwie osoby z naszego powiatu padły ofiarami oszustów, działających tego typu metodami, o czym pisaliśmy tutaj:

https://kpp-krakow.policja.gov.pl/kr2/aktualnosci/aktualnos/39691,Oszustwo-na-wypadek-Seniorka-z-gminy-Swiatniki-Gorne-stracila-oszczednosci-zycia.html?search=724603812091https://kpp-krakow.policja.gov.pl/kr2/aktualnosci/aktualnos/39691,Oszustwo-na-wypadek-Seniorka-z-gminy-Swiatniki-Gorne-stracila-oszczednosci-zycia.html?search=724603812091

https://kpp-krakow.policja.gov.pl/kr2/aktualnosci/aktualnos/39730,Kolejne-oszustwo-na-terenie-powiatu-krakowskiego-Kobieta-stracila-300-tysiecy-zl.html?search=724603812091https://kpp-krakow.policja.gov.pl/kr2/aktualnosci/aktualnos/39730,Kolejne-oszustwo-na-terenie-powiatu-krakowskiego-Kobieta-stracila-300-tysiecy-zl.html?search=724603812091

 

 SENIORZE PAMIĘTAJ! 

Przestępcy działający tymi metodami oszukują głównie osoby starsze. Wywierają silny nacisk i presję, bo mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi! W ten sposób wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym;
  • jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie;
  • po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci jego numer telefonu;
  • w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastowe przekazanie pieniędzy;
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję!

W trosce o seni...
W trosce o seniorów W trosce o seniorów
W trosce o seni...
W trosce o seniorów W trosce o seniorów
W trosce o seni...
W trosce o seniorów W trosce o seniorów
W trosce o seni...
W trosce o seniorów W trosce o seniorów
W trosce o seni...
W trosce o seniorów W trosce o seniorów
W trosce o seni...
W trosce o seniorów W trosce o seniorów
W trosce o seni...
W trosce o seniorów W trosce o seniorów